Конкурс продлен! Принимайте участие!
Большая конференция "Родительское собрание"

Музей "Вытокi"

Дата: 25 октября 2016 в 23:29, Обновлено 21 мая в 16:38

МУЗЕЙ "ВЫТОКІ"

Рашэннем калегіі Міністэрства культуры Рэспублікі Беларусь ад 10.12.2012 года школьнаму комплексна-краязнаўчаму музею “Вытокі” прысвоена званне народнага. У маі 2018 года ганаровае званне паспяхова пацверджана.

Музей прымае экскурсантаў:

Панядзелак 900 – 1200

Аўторак 900 – 1200

Серада 900 – 1200

Чацвер 900 – 1200

Пятніца 1300 – 1600

Заказы на правядзенне экскурсій праводзяцца па тэлефону: 686921

Мэтай музея з’яўляецца выхаванне ў вучняў нацыянальнай самасвядомасці, далучэнне іх да нацыянальнай і агульначалавечай спадчыны, павышэнне эфектыўнасці адукацыйна-выхаваўчага працэсу.

Задачы:

•  зацікавіць вучняў гісторыяй роднага краю;
  •  выхаваць беражлівыя адносіны да свайго мінулага;
  •  назапасіць гістарычныя, краязнаўчыя, этнаграфічныя веды;
  •  развіваць творчае мысленне вучняў.

На май 2018 года музейны фонд налічвае 1309 прадметаў, у тым ліку 1059 – асноўнага фонду.

Найбольш каштоўныя эксапанты:

Бівень маманта                                                     Сякера крамянёвая

Прас (жалязка) з трубой                           Хлопчык - прыстасаванне для здымання абутку

Крыж-абярэг, які стаяў каля вёскі                     Абклад ручной работы

Страхоўка - прыстасаванне для апрацоўкі саламянага даху (страхі)

Калыска дзіцячая з лазы

Лапці з "вокам"                     Абіякі - абутак на драўлянай падэшве са скураным верхам

Экспазіцыя музея мае пяць раздзелаў:

•  З гісторыі краю

У ім можна пазнаёміцца з мінулым і сучасным вёскі Лойкі, фальклорам і тапанімікай рэгіёну.

•  Шлях хлеба на стол у нашых продкаў

Як вядома, хлеб – аснова жыцця. Аб гэтым разказваюць нашы экскурсаводы падчас экскурсій, выкарыстоўваючы экспанаты гаспадарчага карыстання беларуса-земляроба.

•  Хата – Сусвет селяніна-беларуса

Паказаны побыт беларуса-селяніна ў канцы ХІХ - сярэдзіне ХХ стст. Тут можна пазнаёміцца з інтэр’ерам сялянскай хаты, патрымаць у руках кнігу, лыжку, паклыхаць калыску, дэтальна раглядзець прыгожыя ручнікі і дываны мясцовых майстрых.

• Традыцыйна-народная культура рэгіёну

Ганчарства прадстаўлена калекцыяй разнастайнага па форме і прызначэнні посуду. Пляценнне ўтрымлівае рэчы, зробленыя з лазы і лыка (кашы, лапці). Ткацтва і вышыўка ўтрымлівае саматканыя рэчы: посцілкі (ходнікі), абрусы, сурвэткі, вышываныя карціны. Вырабы з металу прадстаўлены замкамі, нажніцамі для стрыжкі авечак, ключамі, сякерамі. Таксама ў раздзеле прадстаўлены драўляныя прылады працы і вырабы шаўца абудку: капылы, абіякі дарослыя і дзіцячыя.

• Сядзібна-паркавыя комплексы рэгіёну

У гэтым раздзеле Вы даведаецеся шмат цікавай і карыснай інфармацыі аб панскіх сядзібах пана Тукалы ў в. Белыя Балоты, Свцяцку Валовічаў, Свяцку Гурскіх.

САРДЭЧНА ЗАПРАШАЕМ!