Музей "Вытокi"

Дата: 25 октября 2016 в 23:29, Обновлено 16 января в 18:13

МУЗЕЙ "ВЫТОКІ"

Рашэннем Калегіі Міністэрства культуры Рэспублікі Беларусь ад 10.2012 года N 220 Комплекснаму краязнаўчаму музею “Вытокі” Лойкаўскай сярэдняй школы" прысвоены статус “народны”.

Музей прымае экскурсантаў:

Панядзелак 900 – 1200

Аўторак 900 – 1200

Серада 900 – 1200

Чацвер 900 – 1200

Пятніца 1300 – 1600

Заказы на правядзенне экскурсій праводзяцца па тэлефону: +375 29 249 43 99 (Маслякова В.У.).

Комплексна - краязнаўчы

музей «Вытокі»

Кіраўнік музея Маслякова Вольга Уладзіміраўна

Мэтай музея з’яўляецца выхаванне ў вучняў нацыянальнай самасвядомасці, далучэнне іх да нацыянальнай і агульначалавечай спадчыны, павышэнне эфектыўнасці адукацыйна-выхаваўчага працэсу.

Задачы:

•  зацікавіць вучняў гісторыяй роднага краю;
  •  выхаваць беражлівыя адносіны да свайго мінулага;
  •  назапасіць гістарычныя, краязнаўчыя, этнаграфічныя веды;
  •  развіваць творчае мысленне вучняў.

Музей адкрыты ў 1990 годзе. Рашэннем Калегіі Міністэрства культуры Рэспублікі Беларусь ад 10.12.2012 года № 220 комплексна-краязнаўчаму музею «Вытокі» прысвоены статус «народны».

На верасень 2017 года фонд налічвае 1250 музейных прадметаў, у тым ліку 1000 – асноўнага фонду.

Найбольш каштоўныя эксапанты:

Абрус, вязаны на раме

Бівень маманта

Жалязка (прас)

Крамянёвы тапор

Тапор з нямецкай манаграмай

Экспазіцыя музея ўтрымлівае пяць раздзелаў:

•  З гісторыі краю

У ім можна пазнаёміцца з мінулым і сучасным нашай вёскі, фальклорам і тапанімікай рэгіёну.

•  Шлях хлеба на стол у нашых продкаў

Як вядома, хлеб – аснова жыцця. Аб гэтым разказваюць нашыя экскурсаводы падчас экскурсій, выкарыстоўваючы экспанаты гаспадарчага карыстання беларуса-земляроба.

•  Хата – Сусвет селяніна-беларуса

Паказаны побыт беларуса-селяніна ў сярэдзіне ХХ ст. Тут можна пазнаёміцца з інтэр’ерам сялянскай хаты, патрымаць у руках кнігу, лыжку, паклыхаць калыску, дэтальна раглядзець прыгожыя ручнікі і дываны мясцовых майстрых.

• Традыцыйна-народная культура рэгіёну

«Ганчарства» прадстаўлена наборам разнастайнага па форме і прызначэнні посуду;

«Пляценнне» ўтрымлівае рэчы, зробленыя лазы і лыку (кашы, лапці);

«Ткацтва» і «вышыўка» ўтрымлівае саматканыя рэчы: посцілкі (ходнікі),абрусы, сурвэткі, вышываныя карціны.

Вырабы з металу прадстаўлены замкамі, нажніцамі для стрыжкі авечак, ключамі, сякерамі.

Таксама ў экспазіцыі прадстаўлены драўляныя прылады працы і вырабы шаўца абудку: капылы, абіякі дарослыя і дзіцячыя.

• Сядзібна-паркавыя комплексы рэгіёну

У гэтым раздзеле Вы даведаецеся шмат цікавай і карыснай інфармацыі аб панскіх сядзібах пана Тукалы ў в. Белыя Балоты, Свцяцку Валовічаў, Свяцку Гурскіх.